Zielony a uroda, czyli komu pasuje kolor zielony na przykładzie 4 typów kolorystycznych.

Zaktualizowano: 21 maj

Kolor zielony ma swoje zimne i ciepłe odcienie. Jeżeli zielony dzieli się na ciepłe i zimne to brązowy również, a więc i nasza cera jest w kolorze o ciepłym lub zimnym odcieniu, co nazywamy karnacją. Jedne kobiety mają jasną lub ciemna ciepłą karnację a inne jasną, lub ciemną zimną karnację skóry.


Według analizy kolorystycznej wyznacza się 4 podstawowe typy urody; 2 ciepłe (wiosna i jesień) i 2 chłodne (lato i zima). Każda z pór roku zawiera inną paletę kolorystyczną składającą się z innych odcieni kolorów. Oznacza to, że inne odcienie zielonego będą w palecie jesieni, a inne odcienie tego koloru będą w palecie lata.

Wiedząc, jaka zieleń jest, w jakiej palecie dobrze jest poznać typ kolorystyczny swojej urody, aby dobrać idealną zieleń, która ją podkreśli, zwłaszcza jeśli lubisz nosić zieleń. Wiele stylistek łącznie ze mną pracuje na 12 typach kolorystycznych, czyli 4 porach roku oraz 3 podtypach każdej pory. W tym poście jednak skupię się tylko na 4 podstawowych.


Aby dobrze ustalić typ urody, trzeba wziąć pod uwagę następujące cechy wyglądu:

 • Odcień cery (chłodny czy ciepły - z różowym tonem czy żółtym)

 • Kolor ust - winne, różowe, koralowe

 • Kolor włosów - czarne, mysie, brązowe popielate czy rude, złote, ze złotym lub rudawym połyskiem

 • Kolor oczu i odcień koloru oczu - chlodne niebieskie, ciepłe niebieskie, ciepłe zielone, chłodne zielone, brązowe, piwne, bursztynowe, czarne, zielone szare, błękitne

 • Wzór tęczówki

 • Brak lub obecność złotych drobinek w oku

 • Kontrast między tęczówką a białkiem

 • Brak lub obecność żyłek na białku oka ą

 • Kolor piegów

 • Kolor żył

 • Kolor brwi - czy w kolorze włosów, czy ciemniejsze oraz, czy bardziej szare, brązowe, rude

 • Gęstość brwi

 • Kontrast w urodzie - jak dużo kontrastu jest na twarzy, czyli jaki jest kontrast między włosami brwiami a cerą - czy jest duża wyrazistość, czy zgaszenie

 • Kolor opalenizny

 • Przewaga w urodzie - czy przeważa nasycenie/intensywność kolorów, kontrast czy temperatura

Na podstawie wyżej wymienionych cech dzieli się urodę na 4 podstawowe typy kolorystyczne.


Pani Lato a Zielony


Pani lato to kobieta, która ma różowa lub ziemistą cerę, często z popękanymi naczynkami. Bardzo często jej włosy są w kolorze chłodnego blondu, mysie, popielate lub chłodne brązowe.

Lato, które najlepiej prezentuje się w zieleni to te panie, które mają piwne lub zielone oczy.


Poniżej przedstawiam paletę zieleni dla typowego polskiego lata.


Pani Zima a Zielony


Pani zima najczęściej ma czarne włosy, ciemne oczy i jasną karnację, co powoduje, że zima dobrze wygląda w nasyconej chłodnej zieleni a ze względu na duży kontrast między cerą a włosami jak i czarne włosy może sobie pozwolić na jaskrawe zielenie budujące również spory kontrast z urodą.
Pani Jesień a zielony


Typowa przedstawicielka jesieni ma rude włosy, pomarańczowy odcień cery i piegi. Taka Pani przepięknie prezentuje się w zieleni, tworząc najładniejsze kompozycje, z racji tego, że według teorii koloru zieleń najładniej komponuje się z czerwienią, rude włosy jesieni są najbliżej tego koloru na kole barw.
W Polsce jednak częściej spotykamy jesienie zgaszone lub trochę rzadziej, ciemne jesienie.


Główną charakterystyką są brązowe włosy z delikatnym miedzianym połyskiem, piwne oczy i niewielki kontrast w urodzie. Zgaszona jesień dodatkowo często mylona jest ze zgaszonym latem, jako że źrenica tego typu często posiada obwódkę na oku jak u lata, a brwi tej pani są często również w mysim kolorze jak u zgaszonego lata. Ta Pani lepiej będzie się prezentować w zgaszonych i zgniłych zieleniach.

Pani wiosna a zielony


Wiosna to blond aniołek o zaróżowionych policzkach i złotym połysku we włosach, ale wiosna to też ta pani o śniadej brzoskwiniowej cerze opalającej się szybko i złocisto, ciemnych brwiach i blond złotych włosach. Jeśli mowa o włosach to są one najczęściej w kolorze blondu czasami wpadającego w rudawy, ale bywają też wiosny brunetki. To, co jest widoczne u wiosen na pierwszy rzut oka, to dużo żółci w urodzie dlatego ten typ pięknie prezentuje się w zlocie i żółtych zieleniach.


Mam nadzieję, że noszenie zielonego stanie się dla Ciebie prostsze po tym artykule. Powyższe przykłady zostały omówione dla 4 pór roku. W kolejnych miesiącach będę pisać dokładniej o 12 typach kolorystycznych oraz dopasowywaniu do nich różnych odcieni 12 kolejno omawianych kolorów. Dlatego zachęcam Cię do regularnego odwiedzania mojej strony lub zapisania się na newsletter na samy dole tej strony.

Jeżeli masz pytania lub coś jest niejasne w tym wpisie, to zostaw komentarz z pytaniem, abym mogła na nie odpowiedzieć, a jeżeli uważasz, że wiedza, którą tu przekazuję, jest dla Ciebie wartościowa, to proszę zostaw serduszko, abym wiedziała, że idę w dobrą stronę. Dziękuję!